Sowy

Re: Sowy

Postautor: Magoos » 24 wrz 2013, 0:40

Wolałabym, aby były nieco bardziej dyskretną ozdobą :)
Jakoś nie wiedzę siebie w takim sweterku ;)
Przypomniał mi się sweter z łosiem z filmu Chłopaki nie płaczą :)
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: sabineczka33 » 24 wrz 2013, 0:41

Hahaha ;) Niekiedy takie sweterki mogą być słodkie ;) Ale delikatne ozdóbki też świetnie by wyglądały ;)
sabineczka33

Postautor: tomek2206 » 26 wrz 2013, 14:13

Oooo, ile odpowiedzi :) No to po kolei:

1) Co do wspomnianych badań dotyczących wiedzy (jak widać elementarnej, bo dotyczącej zagadnienia związanego z podstawową taksonomią drapieżnik/roślinożerca) na temat sów to mogę powiedzieć, że jednocześnie jestem i nie jestem zaskoczony. Jestem, ponieważ w literaturze fachowej, a będąc precyzyjniejszym - w tej poświęconej kulturowej percepcji zwierząt dawniej i współcześnie, wspomina się bardzo często, że sowy są ptakami, do których ludzie mają skrajny stosunek - z jednej strony pozytywny (symbol mądrości, oświaty), a z drugiej negatywny (kojarzona jest ze złem, tajemnicą, nocą, ale także właśnie z niepokojącym drapieżnikiem), a nie jestem, ponieważ z własnej obserwacji widzę sposób przedstawiania sów czy to w filmach przyrodniczych, które np. poświęcone są zwierzętom z jakiegoś terenu. Jeśli już pojawia się sowa, to przeważnie siedzi sobie spokojnie na gałęzi, pohukuje, są zbliżenia na głowę (najbardziej jak widać fascynująca część ciała tego ptaka;)), ale już nie widzimy jak poluje, kiedy np. orły nawet w krótkich migawkach pokazane są przy polowaniu. Jak widać więc, mamy tu do czynienia z pewnym rozminięciem literatury i rzeczywistości;-) Samo stwierdzenie, że wiedza o sowach jest minimalna i oparta w dużej mierze nie na faktach, a stereotypach i mitach wykreowanych przez źródła, którym bliżej do fantastyki niż nauki, jest prawdziwe. Pytanie, jak to zmienić, bo trudno liczyć na wykorzenienie popkulturowego obrazu sowy;)

2) Jeśli chodzi o kwestie modowe to tu już nie ma racjonalnego wyjaśnienia - moda nie jest bowiem racjonalna;) Sowa się pojawiła, bo jest symbolem w miarę silnie osadzonym w popkulturze, dającym duże pole do popisu jeśli chodzi o graficzne przedstawienie jego wizerunku (wspomniana głowa). No ale - dzisiaj panuje trend na sowę, jutro może być to papuga, a pojutrze pingwin;)

Zostając jeszcze przy głowie sów to warto wspomnieć, że ptaki te nie mają wcale rewelacyjnego wzroku jeśli chodzi o zasięg ani też kąt widzenia (przy patrzeniu na wprost), pomimo stosunkowo dużych oczu oraz nocnego trybu życia, co mogłoby sugerować zupełnie co innego. Pomaga im natomiast dosyć giętka szyja, która przy dodatkowym skręcie tułowia pozwala im praktycznie na uzyskania pola widzenia wynoszącego 360 stopni - można więc powiedzieć, że sowa ma "oczy dookoła głowy";)
Awatar użytkownika
tomek2206

Postautor: Robert » 26 wrz 2013, 14:29

Kwestia wzroku sów.

Sowy rzeczywiście nie mają sokolego wzroku jak sokoły czy orły, ale mają świetnie przystosowane oczy do widzenia nocnego (w ciemnościach). Ich oczy są ok 100 razy bardziej wrażliwe na światło niż oczy gołębi, a odniesieniu do oczu człowieka do 2,5 raza. Co istotne - ze względu na umiejscowienie oczu (do przodu) widzą stereoskopowo (przestrzennie), co pozwala im na dobre wyczucie odległości.

Tak jak wspominasz mają jednak wąski kąt widzenia ok. 110 stopni - widzą jak przez lornetkę :)

Głowę mają jednak nie od parady - kręcąc nią, poszerzają sobie ten kąt widzenia :)
Robert
Awatar użytkownika
Robert

Postautor: tomek2206 » 26 wrz 2013, 14:48

Warto jeszcze wspomnieć o jednej sprawie - przechylaniu głów na boki. Każdy pewnie widział (czy to na zdjęciu/filmie czy też na własne oczy) sowę z głową przechyloną w bok, wyglądającą jakby chciała gdzieś wyjrzeć, zobaczyć coś. Ptaki te jednak robią tak, żeby lepiej słyszeć - dźwięk wtedy lepiej i szybciej trafia do otworu usznego ptaka.
Awatar użytkownika
tomek2206

Poprzednia

Wróć do Ptaki