NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Postautor: faun » 26 maja 2013, 15:48

Bardzo podoba mi się konwencja 'NAJ'. ;) Chciałbym, żebyśmy pisali tu o skrajnych i ciekawych pod względem różnych czynników płazach. :) Ja zacznę! Największym płazem na świecie jest występująca w dwóch odmianach: japońskiej i chińskiej, salamandra olbrzymia. Osiąga ona długość ok. 1,6 metra. Występuje w bystrych, czystych górskich potokach, gdzie składa skrzek pod postacią długich sznurów. Niestety Chińczycy upodobali sobie mięso tego olbrzymiego płaza, więc można go umieścić też w innej kategorii- najrzadszy. Czekam na Wasze naj- płazy! :D
Ludzie! Wy dwunożne gady!
faun

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 8:31

Paedophryne amanuensis - najmniejsza żabka na świecie. Żabka ta ma około 7,7 mm długości, odkryta została w Nowej Gwinei w lasach tropikalnych. Na początku uważano że jest to młoda żabka innego gatunku lecz później zauważono, że jest to dorosły osobnik. Nazwany został na cześć rośliny na której żyje.
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: donnie darko » 29 maja 2013, 16:24

Hyalinobatrachium pellucidum-najjaśniejsza żaba.
Dzięki braku pigmentu nie trzeba stosować inwazyjnych metod, aby obejrzeć jej wnętrzności (serce, wątroba, przewód pokarmowy). Występuje w Ekwadorze, jej populacja jest bardzo mała i z tego względu jest objęta programem mającym na celu ochronę jej gatunku.
Obrazek
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 20:37

Jej, wygląda bardzo efektownie. Myślę że bardzo ciekawy jest Aksolotl tak zwana chodząca ryba. Pochodzi z Meksyku i osiąga do 30 cm długości. Obecnie zagrożony jest wyginięciem często można spotkać go w domowej hodowli. Aksolotl wygląda trochę jak jaszczurka jednak żyje tylko i wyłącznie w wodzie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: Magoos » 29 maja 2013, 22:08

Niesamowite są te stworzenia. Zarówno Hyalinobatrachium pellucidum-najjaśniejsza żaba, jak i Aksolotl.
Pierwszy raz się z nimi spotkałam.
Aksolotl wygląda w tym ujęciu jak maskotka :) Z kolei "przezroczysta" żabka zaskoczyła mnie zupełnie.
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: donnie darko » 31 maja 2013, 16:01

Amy000-kiedyś w moim liceum, w sali biologicznej było akwarium z Aksolotlem meksykańskim ;). Prezentował się wspaniale z różowo-czerwonymi skrzelami zewnętrznymi ;).
Faun-napisałeś o największym współcześnie żyjącym płazie (chińska Salamandra olbrzymia). Ja w takim razie napiszę o największym płazie jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi. Był to prionozuch. Żył mniej więcej 270 milionów lat temu i osiągał długość około 9 metrów! Z wyglądu przypominał dzisiejsze krokodyle (pewnie ze względu na zajmowanie takiej samej niszy ekologicznej).
Obrazek
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Michał » 31 maja 2013, 17:03

donnie darko pisze:Ja w takim razie napiszę o największym płazie jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi. Był to prionozuch. Żył mniej więcej 270 milionów lat temu i osiągał długość około 9 metrów! Z wyglądu przypominał dzisiejsze krokodyle (pewnie ze względu na zajmowanie takiej samej niszy ekologicznej).

Ten płaz był w takim razie niewiele mniejszy od największych krokodyli. Ustępował tylko takim gadom jak Sarkozuch, Deinozuch czy Rhamphosuchus.
Czaszka Sarkozucha poniżej:

Obrazek
Michał
Awatar użytkownika
Michał

Wróć do Płazy