Agama

Agama

Postautor: Amy000 » 26 maja 2013, 2:09

Hej myślałam o tym żeby kupić sobie Agame ale nie wiem czy podołam jej wymaganiom, mogli byście mi powiedzieć jakie ma wymagania. Wielkość terrarium, pokarm, i potrzebny sprzęt. Szukałam informacji na różnych forach ale są one bardzo odmienne a w zoologicznych nie każdy chętnie poświęca na to swój czas więc może wy wiecie coś na ten temat ?
Awatar użytkownika
Amy000

Re: Agama

Postautor: cloudatlas » 26 maja 2013, 12:52

Cześć! :D Niestety agama nie jest płazem, chyba źle wybrałeś/aś temat. O jaki gatunek agamy Ci chodzi? Najczęściej terraryści wybierają agamę brodatą, która jest zwierzęciem naprawdę bardzo prostym w hodowli! W języku angielskim to zwierzę określa się nawet ,,pet lizard'', czyli ,,domowa jaszczurka''. Agamy brodate żywią się głównie owadami (świerszcze, larwy mącznika), ale nie pogardzą też roślinkami. Równie popularne są agamy błotne, które jednak w odróżnieniu od pustynnych agam brodatych, wolą wilgotne i pełne roślin terrarium. Z bardziej egzotycznych gatunków- agama kołnierzasta i czerwonogłowa. Są to niezwykle interesujące jaszczurki, ale myślę, że byłoby Ci trudno kupić je w Polsce.
Sprzedawcy w sklepach zoologicznych mają najczęściej bardzo ubogą wiedzę. Szczerze polecam Ci agamę brodatą, gdyż jest to bardzo wdzięczne i przyjazne zwierzę. Można je oswoić, nosić, przytulać i nawet podobno nauczyć reagowania na imię. Wymaga ona dość przestronnego terrarium w stylu suchym, oczywiście z ogrzewaniem (żarówki Exo-Terra, kamień grzewczy), kamieniami itp. Całkiem fajne są sztuczne kaktusy firmy Exo-Terra. Jak już wspominałem agama brodata żywi się raczej owadami. Hodowcy zazwyczaj trzymają kilka osobników- samiec i dwie samice, ale równie dobrze agama czułaby się sama, gdyż niektóre jednostki walczą z innymi (silny terytorializm). Jeżeli będziesz miała jeszcze jakieś pytania, to śmiało. ;) Pozdrawiam!
Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi
cloudatlas

Postautor: Amy000 » 26 maja 2013, 15:10

O jej faktycznie dałam ciała xD No ale mam nadzieje że administracja przeniesie ten post xD dziękuję za odpowiedz, kurcze boję się robaków ale dla takiego wspaniałego zwierzaka mogła bym się przełamać. Nie słyszałam o tym że agamy reagują na imię aż mnie to zdziwiło , ale to fajnie :D Uwielbiam je są śliczne i mam nadzieje że uda mi się zorganizować dla niej warunki i kupić przynajmniej jedną jak na razie .
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: cloudatlas » 26 maja 2013, 15:56

He he, dla mnie podawanie zwierzęciu innego zwierzęcia również byłoby kłopotliwe. :) To tylko kwestia moralności i poglądów! W prawie każdym sklepie zoologicznym można kupić świerszcze domowe w plastikowych pudełeczkach z kawałkiem opakowania po jajkach. Na pewno je rozpoznasz. Popularne są również larwy mącznika. Oczywiście w okresie letnim mogłabyś sama zbierać koniki polne i inne drobne owady dla swojej agamy. ;) Oczywiście w Internecie, nawet na Allegro jest bardzo dużo sprzedawców, którzy wysyłają owady karmowe do domu. Zdobycie takiego pokarmu dla zwierzęcia naprawdę nie jest problemem. Zawsze możesz też w domu prowadzić hodowlę świerszczy dla własnych potrzeb, a może to być też pomysł na biznes, he he. ;) Są one bardzo proste w utrzymaniu, rozmnażają się szybko i dają liczne potomstwo. Problemem jest tylko hałas, gdyż świerszcze wydają charakterystyczne dźwięki, a także ich częste ucieczki. ;)
Firma, o której już wspominałem, czyli Exo-Terra, produkuje miski drgające, na których możesz położyć martwe świerszcze. Można je kupić w puszkach, również tej znanej firmy. :) Gdzie chciałabyś kupić agamę? Wybierasz sklep, czy prywatnego hodowcę? Niektóre jaszczurki można idealnie oswoić, lecz oczywiście nigdy nie będą one psami. ;) Legwany zielone też reagują na imiona, a słyszałem o wielu przypadkach, gdy agamy brodate też to robiły. Pozdrawiam! :D
Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi
cloudatlas

Postautor: Amy000 » 26 maja 2013, 23:12

Karmienie innym zwierzakiem jest trochę straszne ale jeszcze gorszy jest kontakt z robalami których się boję taka fobia trochę, ale koniki nie są straszne a ich ,,cykanie " jest takie uspakajające choć na dłuższą metę może być denerwujące. Ale koniki były by chyba najlepsze bo nie są aż takie przerażające. Myślałam żeby kupić od hodowcy ale jak na razie nie śpieszę się z tym zamiarem ponieważ chcę się najpierw dowiedzieć o nich jak najwięcej żeby nie było potem problemów i wiadomo by zwierzak się nie męczył .
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: cloudatlas » 27 maja 2013, 0:03

Oczywiście, to bardzo rozsądne podejście. Czy ma Pani, jakąś odpowiednią literaturę? A może szuka odpowiedzi w Internecie? Jest taka seria książek, podajże 'Hobby' i jeden tom jest o agamie brodatej. Polecam, na pewno jest w bibliotece, na Allegro lub księgarni. :)
cloudatlas

Postautor: Amy000 » 28 maja 2013, 17:05

Głównie bazuje na informacjach z internetu, dla tego między innymi założyłam ten temat żeby zebrać potrzebne informacje :) Ale chyba pójdę za twoją radą i sięgnę do książki. Czy pamiętasz może autora tej książki ?
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: Momo » 29 maja 2013, 15:26

Podobno na rynek weszła niedawno nowa książka o Agamach nie czytałam ale słyszałam że można w niej znaleźć trochę pomocnych informacji wydawnictwo VIVARIA tytuł „Agama karłowata“. Ponoć można ją nabyć w zoologicznych ale myślę że w sklepach internetowych też znajdziesz
Momo

Postautor: Amy000 » 04 cze 2013, 10:06

Dzięki poszukam może uda mi się dostać gdzieś tą książkę albo poszukam jakiś innych jeszcze tytułów, w księgarniach powinno tego trochę być.
Awatar użytkownika
Amy000

Wróć do Gad