Jeleń a sarna

Jeleń a sarna

Postautor: skrzekot » 22 maja 2013, 8:12

Nie wiem czy wszyscy o tymi wiedzą ale jeleń to nie jest mąż sarny
Ludzie często nie odróżniają tych dwóch gatunków od siebie.
Jeleń szlachetny samiec zwany jest bykiem a samica łanią są bardzo potężne waga od 80 250kg
Sarna samiec to kozioł a samica koza są o wiele mniejsze masa ciała 25-30kg
skrzekot

Re: Jeleń a sarna

Postautor: żbik » 22 maja 2013, 11:02

Dodam, że oprócz rozróżniania na podstawie wielkości, dobrym sposobem jest obserwacja głowy osobników. Samiec jelenia posiada okazałe poroże, a samiec sarny tzw. parostki. Wystarczy raz przejrzeć zdjęcia i po problemie ;)
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: bonasuss » 22 maja 2013, 13:41

Ważny aspekt to odróżnianie poroża od rogów. Poroże które maja między innymi jelenie jest co roku wymieniane czyli stare zostaje zrzucone a nowe jest nakładane. Rogi rosną przez całe życie zwierzęcia i systematycznie się wydłużają.
bonasuss

Postautor: Peter » 22 maja 2013, 22:39

Interesujących kwestii można się tutaj dowiedzieć.
Poszperałem w głównej witrynie i natknąłem się na dwa artykuły poruszające kwestie jeleń a sarna: http://dinoanimals.pl/zwierzeta/jelenie ... elnorozce/.
W tym samy artykule wyjaśniona jest kwestia, o której pisze bonasuss - różnica pomiędzy porożem a rogami.
Cóż, nie mylić z "rogaczami" ;)
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: skrzekot » 23 maja 2013, 21:32

Często ludzie mylą też kuropatwy z bażantami twierdząc że kuropatwa jest żona bażanta w rzeczywistości jednak są to dwa oddzielne gatunki należące do jednego rzędu.
skrzekot

Wróć do Ssaki