Królik- przyjaciel człowieka

Królik- przyjaciel człowieka

Postautor: gordzyz » 20 lip 2013, 23:57

Cześć, ostatnio zastanawiam się nad możliwością wytresowania zwierząt domowych. Wiadomo, że można nauczyć psa czy nawet kota, by reagował na różne komendy, jak chociażby podawanie piłeczki. Te zwierzęta są określane jako "przyjaciele człowieka", inteligentniejsze od innych, które potrafią się przyzwyczaić do właściciela. A co jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, gryzonie jak np. królik domowy? Jako dziecko miałam samiczkę - białego królika minaturkę, która przeżyła prawie 9 lat. Gdy nadchodził czas pobudki do szkoły (miałam jakieś 7-8 lat), mama wypuszczała królika z klatki, który wskakiwał na moje łóżka i lizał mnie po dłoniach, budząc mnie. Miłe wspomnienie, jednak myśląc o tym, nasuwa mi się tutaj pytanie: czy można domowe gryzonie wyuczyć konkretnych zachowań? Macie doświadczenie z jakimś "wytresowaniem" ich? Wtedy się nad tym nie zastanawiałam, zwierzątko było do przytulania i kochania, jednakże teraz się zastanawiam czy można było je troszkę podszkolić.
Pozdrawiam
gordzyz

Re: Królik- przyjaciel człowieka

Postautor: Everett » 21 lip 2013, 0:14

Nie mam doświadczeń z królikiem, ale nigdy nie czytałam, aby takie zwierzęta można było czegoś istotnego nauczyć.
Mózg zwierząt, podobnie jak ludzi charakteryzuje tzw. współczynnik encefalizacji (EQ), który dość dobrze odzwierciedla możliwości intelektualne zwierzęcia.
Kot ma EQ=1, pies 1,2 a człowiek EQ ok. 7-8.
W przypadku królika (trochę Cię pewnie rozczaruję) EQ=0,4. Więcej ma nawet mysz bo EQ=0,5.
Myślę więc, że musimy pozostać przy przytulaniu tych sympatycznych gryzoni, nie zaś uczeniu ich czegokolwiek :)
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Postautor: khushfehmi045 » 12 gru 2014, 6:54

Wiadomo, że można nauczyć psa czy nawet kota, by reagował na różne komendy, jak chociażby podawanie piłeczki. Te zwierzęta są określane jako "przyjaciele człowieka", inteligentniejsze od innych, które potrafią się przyzwyczaić do właściciela. A co jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, gryzonie jak np. ???
khushfehmi045

Postautor: Okapi » 12 gru 2014, 15:31

Jeśli zwierzę ma niski współczynnik EQ to niestety niewiele da się z niego wykrzesać. Będzie jedynie reagować instynktownie. Oczywiście myszki laboratoryjne wykazują zdolności uczenia się, szczury są znane ze swojej inteligencji. Niemniej małe gryzonie do wybitnych raczej nie należą :)
Ola
Awatar użytkownika
Okapi

Wróć do Ssaki