Labrador czy Husky?

Mój pies.

Labrador czy Husky?

Postautor: żaberłok » 24 wrz 2013, 10:35

Witajcie!
Mam(y) mały problem. Moja połowica uwielbia psy rasy labrador, które ja też lubię,
ale jednocześnie uwielbiam husky'ego. Chcielibyśmy mieć zatem i biszkoptowego labradora
i husky'ego syberyjskiego. Charaktery tych ras różnią się, z tego co wiem, znacznie,
a nawet same husky są strasznie zróżnicowane. Nie wiem, czy to dobry pomysł, taka krzyżówka pod jednym dachem?
A właściwie 'budą':) Czy ktoś ma podobne doświadczenia albo dylematy?
Osobiście liczę na to, że jeśli weźmiemy szczeniaki, to przy odrobinie wysiłku uda się nauczyć ich
bycia ze sobą, wspólnej zabawy itd. Ale nie wiem, czy się po prostu nie łudzę..?
żaberłok

Re: Labrador czy Husky?

Postautor: Peter » 24 wrz 2013, 12:18

Nie wiem ile czasu zamierzasz poświęcić swoim psom, ale powinieneś mieć na względzie, że husky to bardzo odpowiedzialny wybór.

Labrador będzie przesympatyczny, nie przepuści żadnej kałuży na spacerze, a dla rodziny zrobi wszystko (niezwykła potrzeba akceptacji i bycia członkiem rodziny). To pies w sumie myśliwski, nie nadaje się raczej na stróża - oczywiście będzie ostrzegał szczekaniem o przybyciu obcych, ale często może ich radośnie przywitać - tak już ma.
Z dziećmi z pewnością odnajdzie "wspólny język" :)

Husky to indywidualista, z kocią naturą i niespożytą energią. To nie jest pies dla każdego. Dla niego zwykłe spacery nie wystarczą - on musi biegać wiele kilometrów każdego dnia, w przeciwnym razie energia będzie go rozpierać i będzie demolował otoczenie. Uwielbia kopać jamy, robić podkopy i nie jest tak związany z właścicielem jak inne psy.
Często ucieka. Jeśli ma wybór - właściciel, czy wolność, zazwyczaj wybierze wolność.

Jest trudny do ułożenia, i choć ma doskonały słuch, to "cierpi na swoistą głuchotę", kiedy jest puszczony wolny - nie zważa na nawoływania właściciela.

Spacer z nim to często męka - on raczej ciągnie człowieka na smyczy a próba nauczenia go chodzenia przy nodze prawie zawsze kończy się porażką. To nie owczarek, którego możesz nauczyć karności. Wielu ludzi popełnia błąd kupując tego psa i patrząc na jego wygląd porównuje go właśnie do owczarka niemieckiego.
Nic bardziej mylnego.

Husky to niezależność, uciekinierstwo, kopcatwo (dołów) i konieczność wielokilometrowych spacerów i wybiegania psa.
Husky ma silne pierwotne instynkty - lubią polować na koty a nawet mniejsze psy.
Zerwany ze smyczy często wpada na ulicę i ginie pod kołami samochodu.

Husky nie szczeka, ale wyje...wielu ludziom to nie odpowiada.
Pierwotne instynkty, o których wspomniałem wyżej, powodują, że husky jako zwierzę stadne widzi potrzebę walki o dominację. Jeśli zdecydowanie nie pokarzesz, że to Ty jesteś (sorry :)) samcem alfa, to będziesz miał z tym problem. Bo husky rozpieszczany z pewnością będzie pokazywał rogi...

Nie chciałem Cię zniechęcać do rasy husky, ale weź proszę pod uwagę, że rasa ta wymaga dużego wysiłku i nie jest łatwa w wychowaniu. Labrador z pewnością zostanie zdominowany (o ile nie stłamszony).

Pozdrawiam
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: Michał » 24 wrz 2013, 12:41

W pełni muszę się zgodzić z Peterem.
Mój znajomy kupił dla swego syna kuleczkę husky...
I od tego czasu zaczęły się problemy. To był zakup nieprzemyślany i charakter tego psa okazał się bardzo trudny. Dla samego psa brak ruchu stawał się niezwykle kłopotliwy.
Skończyło się poszukiwanie nowego właściciela...

Trzeba jednak pamiętać, że im pies starszy, tym trudniej go oddać. A jeśli nawet, to czy trafi w dobre ręce? Czy tam nie będzie podobnie?

Wow, chyba wszyscy zaczynają Cię zniechęcać do tej rasy :)

Może ktoś ma inne doświadczenia z rasą husky, przydałby się inny głos w dyskusji, bo staje się monotematyczna :)
Michał
Awatar użytkownika
Michał

Postautor: żaberłok » 24 wrz 2013, 12:49

Cóż, właściwie potwierdzacie wszystko, o czym słyszałem.
Labradory znam dość dobrze, bo wielu znajomych je ma.
Brak doświadczeń z huskymi i ich 'wilkowaty' charakter może zaprocentować sporymi problemami,
których się, oczywiście, spodziewam.
Nie wiedziałem tylko, że rozpieszczony husky może pokazać rogi...;-)
Widocznie trzeba będzie je ukrócić:)
Z pewnością jeszcze będziemy musieli przemyśleć ten wybór,
ale zdecydowanie należę od osób odpowiedzialnych, więc swojego psiaka nigdy nie zostawię tylko dlatego,
że sprawia kłopoty. Akurat mieszkamy w miejscu, gdzie psy mają gdzie polatać,
są lasy i małe pagórki, gorzej gdyśmy zmienili miejsce zamieszkania.
Ale tak sobie myślę, że różne temperamenty labradora i husky'ego mogą tylko nasilić trudności z tym drugim.
Natomiast to głównie domysły (chociaż uzasadnione), bo nie znam nikogo, kto miałby psy obu tych ras.
żaberłok

Postautor: Peter » 24 wrz 2013, 13:02

Husky zazwyczaj trzymane są razem ale z innymi psami tej samej rasy. Stąd jakby trudno znaleźć takie osoby, które mają doświadczenia z psami rasy husky trzymanymi z innymi rasami.
Husky jest typowym psem stadnym (taki trochę wilk z niego :))

Pamiętaj tylko, kiedy się zdecydujesz, na niego, że podczas spaceru puszczony wolno może pójść na gigant i potrafi się oddalić całkiem sporo bo nawet na kilkanaście kilometrów :)

Jeśli jednak masz warunki i znasz wszystkie za i przeciw, to warto.

Może tylko niestety dojść do tego, że wszyscy w rodzinie będą kochać labradora a husky będzie kochany tylko przez Ciebie, ze względu na swój charakter.
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: żaberłok » 24 wrz 2013, 15:33

Chyba trafiłeś w sedno:) Ale myślę, że to wynika z tego, że sam mam indywidualistyczny (nie znaczy - samotniczy) styl bycia,
dlatego pewnie nawiązałbym więź z husky'm. W końcu coś mnie do niego 'ciągnie'. Jak to mówią, jaki pies, taki właściciel.

Cóż, być może będziemy eksperymentatorami i zamiast 'stada' swoich, zapewnimy mu towarzystwo labradora.
Byle tylko eksperyment się udał i nikomu nie wyrządził krzywdy:)
żaberłok

Postautor: Peter » 24 wrz 2013, 16:12

Trzymam kciuki, że się Wam powiedzie ten eksperyment :)
Będziesz miał dużo ruchu, to dobre dla formy :)
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: Michał_S » 03 paź 2013, 18:11

Mam husky i jest super :)
Michał_S

Postautor: Robert » 03 paź 2013, 19:43

Michał_S pisze:Mam husky i jest super :)

Napisz coś więcej. Jak się sprawuje, czy rzeczywiście jest trudniejszy niż inne rasy, jak dużo wymaga ruchu itp.
Robert
Awatar użytkownika
Robert

Postautor: żaberłok » 03 paź 2013, 21:17

Właśnie. Podziel się swoją historią - czy masz psa, czy też psy, jak długo i jak się sprawuje(ją)?:)
żaberłok

Następna

Wróć do Pies