Spinozaur vs. Tyranozaur - mityczny pojedynek.

Spinozaur vs. Tyranozaur - mityczny pojedynek.

Postautor: Peter » 17 maja 2013, 15:51

Mnie od dawna interesuje hipotetyczny pojedynek tyranozaura ze spinozaurem, przedstawiony w trzeciej części Parku Jurajskiego.
Połowa osób to zwolennicy zwycięstwa t.rexa, pozostała część obstawiałaby zwycięstwo spinozaura.

Starałem się zgłębić ten temat i jeszcze do niedawna obstawiałbym zwycięstwo t.rexa. W końcu pojawi się znacznie później na Ziemi, w końcówce okresu panowania dinozaurów, miał większy mózg i można założyć, że był zwierzęciem zdecydowanie inteligentniejszym niż spinozaur.
Na dodatek spinozaur polował głównie na ryby, i jego szczęki nie były tak mocne jak tyranozaura.

Po przeczytaniu artykułu http://dinoanimals.pl/dinozaury/tyranoz ... ekawostki/ zacząłem mieć jednak wątpliwości. Owszem wyłania się z niego t.rex jako typowa maszyna do zabijania, ale podane są tam również siły nacisku szczęk sarkozucha i deinozaucha.
Sarkozch w pewnym stopniu ma szczeki zbliżone do spinozaura - oba odżywiały się rybami.
Skoro więc sarkozuch miał mocniejsze szczęki niż tyranozaur, to zastanawiam się czy siła szczęk spinozaura nie została przypadkiem nieoszacowana?

Być może zatem większy od tyranozaura spinozaur wygrałby ten pojedynek?
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Re: Spinozaur vs. Tyranozaur - mityczny pojedynek.

Postautor: faunista » 17 maja 2013, 17:22

Skoro więc sarkozuch miał mocniejsze szczęki niż tyranozaur, to zastanawiam się czy siła szczęk spinozaura nie została przypadkiem nieoszacowana?
Być może zatem większy od tyranozaura spinozaur wygrałby ten pojedynek?

Całkiem możliwe, że wkradł się jakiś błąd. Z tego co widzę, spinozaur ma bardzo podobną czaszkę do krokodyla, a wiadomo, że siła szczęk krokodyli jest jedną z największych.
Kto by wygrał? Ciężko powiedzieć. Spinozaur miał większy zasięg ataku dzięki swojej ogromnej czaszce, z kolei tyranozaur był pewnie bardziej zwinny. Siła szczęk w starciu nie musiałaby być decydująca, o wygraniu pojedynku mogłoby zaważyć np. pierwszy, mocny cios jednej strony.
faunista

Postautor: Michał » 17 maja 2013, 17:35

Sama siła szczęk o niczym nie świadczy. Hiena ma najmocniejsze szczęki wśród ssaków - http://dinoanimals.pl/zwierzeta/hiena-h ... rapieznik/ ale w starciu z większym lwem nie ma szans.
Niedźwiedź podobnie, choć szczęki ma słabe to jednak jego masa i wymiary odstraszają innych przeciwników (np. sforę wilków).
Raczej nie rozstrzygniemy tego pojedynku.
Sama masa spinozaura z drugiej strony mogła być przeszkodą. Jeśli ktoś widział walki Hardkorowego Koksu, to wie, że masa może być przeszkodą ;)

Tak swoją drogą, to te walki ośmieszyły zupełnie kulturystykę. Pokazały, że siłownia ma sens, ale tylko do pewnego stopnia. Trzeba znać granice, których nie warto przekraczać, w przeciwnym wypadku człowiek staje się śmieszny :)
Michał
Awatar użytkownika
Michał

Postautor: żbik » 18 maja 2013, 14:19

Sama siła szczęk o niczym nie świadczy.

Zgadzam się z Tobą w 100%!
Jak dla mnie pojedynek pozostaje nie rozstrzygnięty, o zwycięstwie mogłyby decydować detale i tzw. "dyspozycja dnia". Ponadto, uważam, że wciąż wiemy za mało na temat spinozaura i tyranozaura aby wyrokować. Może nauka posunie się dalej w tym temacie i za jakiś czas wyjdą nowe fakty... Pozostaje nam tylko obejrzenie walki w Jurassic Park III i uznanie jej wyniku :)
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: donnie darko » 18 maja 2013, 17:45

Byłem od dawna przekonany, że Tyranozaur był najsilniejszym dinozaurem i jego pozycja nie była nigdy zagrożona. Dziękuję naukowcom i Wam, drodzy forumowicze za uświadomienie. Muszę teraz trochę poczytać i poszerzyć swoją wiedzę o Spinozaurze. Być może wtedy wrócę do tego tematu i będę mógł ogłosić swojego faworyta w tym starciu ;)
Awatar użytkownika
donnie darko

Giganotozaur.

Postautor: Magoos » 29 maja 2013, 14:37

donnie darko pisze:Byłem od dawna przekonany, że Tyranozaur był najsilniejszym dinozaurem i jego pozycja nie była nigdy zagrożona. Dziękuję naukowcom i Wam, drodzy forumowicze za uświadomienie. Muszę teraz trochę poczytać i poszerzyć swoją wiedzę o Spinozaurze. Być może wtedy wrócę do tego tematu i będę mógł ogłosić swojego faworyta w tym starciu ;)

Uważam, że musielibyśmy również wziąć pod uwagę również Giganotozaura. Żył wprawdzie wcześniej, niż T.rex i występował na kontynencie obecnej Ameryki Południowej (polował m.in. na Argentynozaury), ale miał podobne rozmiary co tyranozaur, a czaszkę i szczęki nawet nieco większe.
Oczywiście - powiecie, że był "głupszy" od t.rexa. Ale od kiedy to mądrość wygrywa z głupotą ;)?

Poniżej Giganotozaur :)

Obrazek
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: Everett » 09 lip 2013, 23:00

A ja jestem ciekawa, jak wyglądałby pojedynek Deinozucha z Tyranozaurem.
Deinozuch, wprawdzie występował nieco wcześniej niż T.rex, ale w czasie swego panowania nie miał sobie równych przeciwników.
Największe drapieżne dinozaury musiały oddać mu pola - np. Albertozaur.

Obrazek
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Postautor: Robert » 09 lip 2013, 23:07

[quote="Everett"]A ja jestem ciekawa, jak wyglądałby pojedynek Deinozucha z Tyranozaurem.
Deinozuch, wprawdzie występował nieco wcześniej niż T.rex, ale w czasie swego panowania nie miał sobie równych przeciwników.
Największe drapieżne dinozaury musiały oddać mu pola - np. Albertozaur.

W swoich czasach i na kontynencie amerykańskim zapewne nie miał godnego przeciwnika - stał na szczycie drabiny.
Rzecz jednak w tym, że Albertozaur, choć mógł osiągać 10 metrów długości, to był znacznie lżejszy niż tyranozaur.
Pamiętajmy także, że T.rex to było ukoronowanie ewolucyjne drapieżników wśród wielkich gadów - był to wiec drapieżnik w stosunku do Deinozucha zdecydowanie bardziej inteligentny.
Robert
Awatar użytkownika
Robert

Postautor: Art » 09 lip 2013, 23:16

Robert pisze:W swoich czasach i na kontynencie amerykańskim zapewne nie miał godnego przeciwnika - stał na szczycie drabiny.
Rzecz jednak w tym, że Albertozaur, choć mógł osiągać 10 metrów długości, to był znacznie lżejszy niż tyranozaur.
Pamiętajmy także, że T.rex to było ukoronowanie ewolucyjne drapieżników wśród wielkich gadów - był to wiec drapieżnik w stosunku do Deinozucha zdecydowanie bardziej inteligentny.

Inteligencja nie zawsze w starciu z brutalną siłą wygrywa. Choć w przypadku t.rexa trudno mu tej siły odmówić ;)
Artur
Awatar użytkownika
Art

Postautor: Okapi » 30 lip 2013, 10:45

Do tych mitycznych pojedynków moglibyśmy dorzucić kilka realnych, które z pewnością miały miejsce.
Jak choćby pojedynki pomiędzy karcharodontozaurem a spinozaurem. Oba wielkie gady występowały na tym samym terenie i w tym samym czasie.
Ówczesne tereny obecnej Afryki były więc areną starć największych gladiatorów wśród drapieżników.
Ola
Awatar użytkownika
Okapi

Następna

Wróć do Drapieżne