Hodowanie ptasznika i arachnofobia

Hodowanie ptasznika i arachnofobia

Postautor: bax » 14 wrz 2013, 10:24

Cześć :)
Od jakiegoś czasu nachodzi mnie myśl rozpoczęcia hodowli ptasznika. Trochę poczytałem to tu, to tam i mniej więcej wiem już jak by to wyglądało, aczkolwiek jest jeden problem. Jestem arachnofobikiem i obawiam się, że nie będę w stanie mieszkać z nim w jednym pokoju. Oglądając zdjęcia i filmiki w internecie nie odczuwam strachu, a raczej przyjemny dreszczyk emocji, ale nie wiem jak to będzie w rzeczywistości. Zauważyłem, że więcej trudności i strachu napędziło by mi dotykanie niż patrzenie się. Nie chce kupić pajączka i potem szukać kogoś, kto by go przygarnął. Czy ktoś miał podobną sytuację? Da się z tym jakoś uporać? ;)
bax

Re: Hodowanie ptasznika i arachnofobia

Postautor: Peter » 14 wrz 2013, 12:27

Teoretycznie uporanie się z arachnofobią jest możliwe.
Są specjalne sesje terapeutyczne, w których osoby chcące się z tego "wyleczyć" poznają zwyczaje pająków.
Wiedzą jak się zachowują - starają się uciec i schować niż atakować człowieka.
Ich ruchy zaś łatwo przewidzieć.

Stopniowo dotykają terrarium, w który jest pająk (pająki), po czym dotykają samego pająka.
Pająki są delikatne w dotyku, o czym osoby biorące udział w terapii szybko się przekonują.
Zatem nie taki diabeł straszny.

Niewiele jest jednak osób, które podobnie jak Ty odczuwają lęk przed pająkami, ale pragną je posiadać :)
Jedyne, czego takie osoby pragną, to najwyżej wyleczyć się z lęku przed pająkami.
Trzymam kciuki, że Ci się uda.
Peter

Postautor: Robert » 14 wrz 2013, 12:38

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę pająka, to będziesz musiał uważać na swego psa (z tego co widzę masz bowiem Malamuta).
Pies bowiem będzie się z pewnością interesował Twoim pająkiem.
Jeśli zdecydujesz się na ptasznika, to najlepiej aby to był gatunek z jadem o małej toksyczności, bo takie spotkanie mogłoby się źle skończyć dla psa...
Na Tobie jednak będzie spoczywał ciężar odpowiedzialności, aby te zwierzaki się nie spotkały.
Robert
Awatar użytkownika
Robert

Postautor: bax » 16 wrz 2013, 23:58

Pająk raczej nie wychodziłby z terrarium. Według internetu pobyt poza nim byłby dla pajączka niepotrzebnym stresem. Zdecyduje się chyba na gatunek Acanthoscurria Geniculata - z tego co wyczytałem jest w sam raz dla początkujących hodowców, a jego jad wystarczy przemyć wodą i nie powoduje żadnych drastycznych skutków. Wiem, że moje podejście jest dosyć dziwne i sprzeczne, ale takie wielgaśne pająki mnie najzwyczajniej w świecie intrygują :) Myślę, że z psem nie będzie problemu. Nie będę go wpuszczał do swojego pokoju pod moją nieobecność i to powinno wystarczyć ;p Dzięki za radę i wyjaśnienie, a przede wszystkim za ostrzeżenie :)
bax

Postautor: Michał » 17 wrz 2013, 14:11

bax pisze:Zdecyduje się chyba na gatunek Acanthoscurria Geniculata - z tego co wyczytałem jest w sam raz dla początkujących hodowców, a jego jad wystarczy przemyć wodą i nie powoduje żadnych drastycznych skutków.

W kontekście tego przemywania, to oczywiście wystarczy, gdyż pająki te jako obronę często stosują wyczesywanie z odwłoka parzących włosków. Wówczas przemywanie będzie wystarczające.

Są to jednak pająki pobudliwe i aktywne. Potrafią często ugryźć niedoświadczonych hodowców.

W kontekście jadu Acanthoscurria Geniculata zdania są podzielone - rzeczywiście przeważa pogląd, iż nie jest on mocno toksyczny. Niezależnie zaś od wszystkiego, takie ugryzienie nie jest "przyjemne".

Jeśli nie jesteś uczulony na jad to "pół biedy". Jeśli jednak jesteś uczulony (?), to lepiej to przemyśl :)
Skoro się jednak zdecydowałeś to powodzenia w hodowli!

Daj fotki, kiedy już kupisz :)
Michał
Awatar użytkownika
Michał

Postautor: bax » 17 wrz 2013, 21:31

Doświadczenie trzeba jakoś nabyć^^ Uczulenia nie mam, więc powinno być dobrze.

Tak przy okazji - chyba wiesz, że to samice są nieco większe i żyją zdecydowanie dłużej niż samce...

Tak, trochę się naczytałem. Postaram się zdobyć samice, a jeśli się nie uda to będę musiał zadowolić się samcem :)
bax

Postautor: Andrzej » 17 wrz 2013, 23:25

bax pisze:Tak, trochę się naczytałem. Postaram się zdobyć samice, a jeśli się nie uda to będę musiał zadowolić się samcem :)

Nie "zadowalaj" się samcem ;) Zdecydowanie szukaj samicy. Samce żyją tylko zazwyczaj ok. 3 lat, a samice nawet 20...
Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej

Wróć do Pajęczaki