Dinozaury- co na ich temat wiedzą dzieci?

Dinozaury- co na ich temat wiedzą dzieci?

Postautor: Aneczka » 28 maja 2013, 13:00

Moja 6 letnia córeczka w porównaniu ze mną mogłaby powiedzieć całkiem sporo na temat dinusiów ;) Dlaczego? Ze względu na emitowaną bajkę o dinozaurach. Na dość popularnym kanale. Moja Zuzia potrafi wymienić jakie są dinozaury roślinożerne a jakie mięsożerne. Ja niestety nie posiadam tej wiedzy ;) Czy według mnie jest to pozytywna bajka? Tak, ponieważ już w tak młodym wieku potrafi rozróżnić dinozaury i coś na ich temat powiedzieć. A jaka jest wiedza waszych pociech?
Aneczka

Re: Dinozaury- co na ich temat wiedzą dzieci?

Postautor: Everett » 28 maja 2013, 14:04

Cóż, ja jeszcze nie mam pociech :)
Uważam, że z tą wiedzą jest różnie. Choć dziś jest zdecydowanie więcej informacji na ten temat (tu fajny przykład interesujących artykułów na DinoAnimals, to nadal dinozaury traktowane są jako ciekawostka (cóż, przecież już nie żyją :)), niż jako dziedzina nauki. Mam na myśli oczywiście szeroki krąg odbiorców, nie paleontologów oczywiście.
Dzieci zaś, w zależności od zainteresowań (ta część, która gra w gry i ogląda filmy, z pewnością wie co nie co o dinach, ale czy wszyscy? Trochę wątpię.
Są oczywiście pasjonaci, którzy już od najmłodszych lat oglądają po raz 10-ty Park Jurajski ;) i znają najmniejszy szczegół każdego dinozaura :)
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Postautor: Aneczka » 28 maja 2013, 15:04

Kto z nas nie zna filmu Park Jurajski? Chyba każdy. :) Ja go oglądałam kilkanaście razy i za każdym razem dowiadywałam się czegoś nowego. A więc jak będziesz miała już bajbusia małego i nadal będzie lecieć ta bajka to ci gwarantuje, że będziecie ją oglądać oboje z zainteresowaniem :) A to jest fakt, że na DinoAnimals można wiele się dowiedzieć i poszerzyć nasze horyzonty.
Ostatnio oglądałam film w roli głównej dinozaury, ale niestety były one przedstawione jako te pożerające ludzi. Jednym słowem złe potwory a nie do końca jest to prawda....
Aneczka

Postautor: Peter » 28 maja 2013, 15:15

Aneczka pisze: [...} Ostatnio oglądałam film w roli głównej dinozaury, ale niestety były one przedstawione jako te pożerające ludzi. Jednym słowem złe potwory a nie do końca jest to prawda....

Gdybyśmy weszli w drogę tym drapieżnym dinozaurom, to pewnie by nas jednak zjadły :)
Duże roślinożerne mogłyby nas stratować przez nieuwagę ;)
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: Aneczka » 28 maja 2013, 15:27

Nie miałam tego na myśli. Domyślam się, że byśmy byli dla nich smakowitym kąskiem. Chodziło o to, że w tym filmie dinozaury były przedstawione w jak najgorszym świetle a przecież nie do końca tak jest. W końcu lew również mógłby nas zjeść a nie jest przedstawiany w jak najgorszym świetle a słoń mógłby nas stratować gdyby biegły całym stadem. Czyż nie? Ale chyba ludzie lubią oglądać tego typu filmy gdzie dino jest ten zły a my ludzie biedni i poszkodowani :(
Aneczka

Postautor: donnie darko » 28 maja 2013, 16:52

Aneczka pisze:Chodziło o to, że w tym filmie dinozaury były przedstawione w jak najgorszym świetle a przecież nie do końca tak jest. W końcu lew również mógłby nas zjeść a nie jest przedstawiany w jak najgorszym świetle a słoń mógłby nas stratować gdyby biegły całym stadem. Czyż nie? Ale chyba ludzie lubią oglądać tego typu filmy gdzie dino jest ten zły a my ludzie biedni i poszkodowani :(

Ale przecież w najpopularniejszym filmie o dinozaurach (Jurassic Park) było identycznie i to ludzie stanowili najbardziej smakowity kąsek ;)

Co do wiedzy dzieci o dinozaurach, to u mnie oprócz wcześniej wspomnianego Jurassic Park, ogromną rolę odegrała bajka Ufozaury (ciekawe czy ktokolwiek z Was ją pamięta lub kojarzy). Opowiadała przygody dinozaurów, które przyleciały na Ziemię z... kosmosu :D
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Aneczka » 28 maja 2013, 17:59

Moja córunia ogląda Dino pociąg. Znacie? Ta bajka nie dosyć, że serwuje dużą dawkę wiedzy o dinozaurach to uczy jeszcze tolerancji, szacunku do mniejszych i słabszych itd. Fajna bajeczka. Hm... muszę trochę podszkolić się zwiedzą o nich a raczej skupić się na oglądaniu jej. Dinozaury to nie za bardzo moje klimaty. Ja jestem psia mama jak to powiedziała o mnie koleżanka haha mimo, że nie mam żadnego psiaka w domq :( ale już nie długo....
Aneczka

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 9:52

Witajcie dinomaniacy
Temat który został tu poruszny jest bardzo ciekawy, ponieważ faktycznie dzieci mają dużą wiedzę o dinozaurach...prawdopodobnie niejednokrotnie większą niż my dorośli. Dzieci chłoną wszelkie inf o świecie, a dinozaury to niewątpliwie ciekawe zwierzęta. Moja wiedza również nie jest duża, ale za to mojego 3 letniego synka coraz większa, co naprawde mnie cieszy w końcu bardzo dobrze że dziecko się uczy i zdobywa wiedzę
gwarzycielka

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 9:56

Dino pociąg super bajka
Faktycznie bardzo się ciesze że obecnie w telewizji można znaleźdz bajki, które uczą dziecko. Dla maluchów super są baby first, oraz mini mini. Dino pociąg to świetna dawka informacji dla dziecka. tak jak ktoś wspomniał uczy o dinozaurach, samych w sobie, ale także o uczuciach, tolerancji, czy dbania o środowisko. Nie jestem zwolenniczką ciągłego oglądania telewizji przez dzieci, ale na dino pociąg zawsze jest czas, i chętnie powzwalam małemu mojemu oglądać tą bajkę...bo jest the best
gwarzycielka

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 9:59

A dla laików oto krótka inf o tej bajce
Akcja bajki Dinopociąg toczy się w prehistorycznym świecie. Bohaterowie podróżują po świecie pełnym dżungli, bagien, oceanów, aktywnych wulkanów. Obfituje on w dinozaury oraz inne żywe stworzenia. Po mezozoicznym świecie dinozaury podróżują za pomocą Dinopociągu. Odbywają podróże w czasie i przestrzeni. Parowy pociąg kierowany przez pana Troodona przystosowany jest do przewożenia przeróżnych pasażerów. Okna sprawiają, że nawet długoszyim sauropodom podróżuje się wygodnie. Theropody mają pod dostatkiem przestrzeni w wagonie panoramicznym. Jest też wagon z akwarium dla dinozaurów żyjących w wodzie. Pociąg kierowany jest przez troodona, gdyż jest on najbystrzejszym dinozaurem, jak często podkreśla, a także ma zwinne pazury, którymi może kasować bilety pasażerów. Dinopociąg objeżdża cały świat dookoła. Przemierza także oceany i morza śródlądowe, pozwalając odwiedzić prehistoryczne podwodne zwierzęta. Daje także możliwość zwiedzenia całej ery mezozoicznej – dzięki magicznemu tunelowi czasowemu pasażerowie mogą poruszać się między Triasem, Jurą i Kredą.
gwarzycielka

Następna

Wróć do Roślinożerne