DinozauryDinozaury drapieżneJuraKreda

Karnozaury – największe drapieżniki wśród dinozaurów

Karnozaury (Carnosauria) – duże drapieżne dinozaury

Niektóre drapieżniki, wysokie jak domy, były największymi dwunożnymi zwierzętami wszystkich czasów. Wszystkie karnozaury, nawet te żywiące się padliną, musiały być silne, żeby móc odrywać mięso od kości. Ostre zęby i pazury były drapieżnikom bardzo potrzebne do polowania i obrony.

Przykładem pospolitego karnozaura (łac. caro, carnis ‘mięso’ + gr. saúros ‘jaszczurka’) jest Allosaurus („obcy, inny, dziwny jaszczur”), który żył około 154-144 milionów lat temu. Allozaur dorastał do 12 m długości, a ważył do 5 ton. Tak olbrzymie zwierzę zapewne nie mogło poruszać się szybko na duże odległości.

Allosaurus porównanie wielkości
Allosaurus (Allozaur) porównanie wielkości.

Krótkie, lecz mocne przednie łapy pomagały allozaurowi przytrzymać zdobycz. Trójpalczaste dłonie uzbrojone były w ostre pazury, które mogły rozdzierać skórę i mięso ofiar. Nie służyły jednak do poruszania się – allozaur chodził tylko na tylnych nogach. Czaszka allozaura miała prawie metr długości. W paszczy tkwiło siedemdziesiąt zakrzywionych do tyłu zębów o piłkowanych krawędziach. Odkrawały one kawały mięsa, które trafiały do rozdziawionej gardzieli.

Długi ogon allozaura składał się z około 50 kręgów. Pomagał on równoważyć ciężar pochylonego w przód tułowia. Stopa dźwigająca olbrzymiego drapieżnika miała trzy długie palce, zakończone ostrymi pazurami.

Czaszka i zęby allozaura były stosunkowo niewielkie jak na teropoda jego rozmiarów. Ocenia się, że długość czaszki osobnika mierzącego około 8 m długości wynosiła 85 cm.

Jednym z najbardziej znaczących znalezisk allozaura było odkrycie w 1991 roku „Wielkiego Ala” (MOR 693), którego szkielet jest niemal w 95% kompletny. „Wielki Al” w chwili śmierci miał około 8 metrów długości. Szkielet ten został wydobyty niedaleko Shell w Wyoming przez ekipę Muzeum Gór Skalistych (Museum of the Rockies) oraz Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wyoming (University of Wyoming).

Allosaurus (allozaur)

Wielkość:
Długość: 8,5-13 m
Wysokość: do 5 m
Waga: 1,4 – 2,3 t

Żył:
155 -144 mln lat temu

Pokarm:
duże dinozaury roślinożerne

Występowanie:
Ameryka północna, Europa (Portugalia)

Klasyfikacja:
Rodzina: Allosaurdae
Infrarząd: Tetanurae
Podrząd: Theropoda
Rząd: Saurischia

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

Pokaż więcej
Polub DinoAnimals

Podobne artykuły

4 komentarzy “Karnozaury – największe drapieżniki wśród dinozaurów”

      1. Nie, chodzi mi o wymyślonego przez SpaceTaco101 z YouTube dinozaura-potwora. Kojarzył z filmiku ,,juvenile arkosaurus vs spinosaurus”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.