BlogiDinozauryDinozaury roślinożerneJura

Barozaur (Barosaurus) – ciężki jaszczur

Hołd dla Barosaurus lentus

W 2016 roku ukazał się artykuł, który zadziwił paleontologiczny świat. Paleontolodzy Mike Taylor i Matt Wedel przypisali kręg szyjny superzaura do rodzaju Barosaurus lentus. Kręg oznaczony numerem BYU 9024 jest największym (najdłuższym) kręgiem szyjnym jaki kiedykolwiek odnaleziono. Wcześniej przez wiele lat był uważany za kręg Supersaurus vivianae, osobnika tego szacowano na 35 metrów długości i wagę 40 ton. Jednak w 2016 roku paleontolodzy stwierdzili, że wspomniany  kręg jest nieodróżnialny od 9 kręgu Barosaurus lentus. I tutaj od razu zrodziła się kwestia, jak duży mógł być właściciel…

Wraz z Krzysztofem zapraszamy na spotkanie z jednym z największych dinozaurów na blogu Shahen – świat dinozaurów:

Hołd dla Barosaurus lentus!

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Barozaur (Barosaurus)

Polecamy


Baza Dinozaurów

27 komentarzy

  1. Shahen, czy barozaur czy mamenchizaur miał ostatecznie dłuższą szyję? Chodzi mi o największego osobnika. Poza tym, który był większy? Do niedawna widziałem, ze Mamenchisurus sinocanadorum należał do jednych z największych dinozaurów, a przeglądając najnowsze zestawienie najdłuższych i najcięższych dinozaurów widzę, że spadł w rankingu. Jak ty go szacujesz, na 26 czy na 35 metrów?

    1. Ostatecznie tego nigdy się nie dowiemy… O Mamenchisaurus sinocanadorum i 35 m długości oraz 17 metrowej szyi dowiadujemy się z książki Paula z 2010 roku, gdzie w Tokio stoi tych rozmiarów rekonstrukcja. Jednak nie ma pewności, że tamten osobnik należy do tego gatunku… Mamenchisaurus sinocanadorum został opisany w 1993 roku i ten osobnik znany jest z fragmentarycznego szkieletu na jego podstawie szacuje się go na około 26 metrów długości. Natomiast niewiadomo do jakiego gatunku należy osobnik z Tokio pozatym nie ma informacji ile kości odnaleziono a ile to rekonstrukcja, żadnych danych, nic. Jedyne co znalazłem w pracach naukowych to wzmianka o szczątkach należących do przedstawiciela Mamenchisauridae odnalezionych bodaj w 2006 roku, jest tam mowa o tym, że kość ramienna miałaby 180 cm długości, co sprawia, że taki mamenchizaur mógł miec w okolicach 35 m długości. Co do tego który był większy… Osobnik BYU 9024 Barosaurus lentus miał prawdopodobnie około 45 m długości i masę około 60 ton…Natomiast 26 metrowy Mamenchisaurus sinocanadorum nie ważył raczej więcej niż 25 ton (porównując z innymi mamenchizaurami dla których robiono GDI). Ewentualny 35 metrowy osobnik też być może ważył ok 60 ton. Jeśli takowy istniał.

      1. Dzięki Shahen. Trochę to rzeczywiście zagadkowa ta rekonstrukcja z Tokio.
        ale znalazłem info (po angielsku w Wiki), że to może być jeden z najbardziej kompletnych szkieletów dużego dinozaura: M. sinocanadorum D. Russell & Zheng, 1993: Partial skull, isolated bones (type), referred, nearly complete skeleton. Known from the upper part of the Shishugou Formation (about 160 Ma ago), it may include one of the largest complete dinosaur specimens known, measuring 35 metres (115 ft) in length”

        1. Czekaj trochę, źle napisałem, otóż ten osobnik odnaleziony w 2006 roku to jest o nim wzmianka, że to był kręgosłup (na tyle co rozumiem chiński) i cały zauropod miałbybyć oszacowany na 35 metrów. Natomiast ta kość ramienna 180 cm to jeszcze inny też prawdopodobnie po skalowaniu 30-35 metrowy osobnik.

          1. Shahen, jestem pełen podziwu, nie dość, że dinozaury masz w małym palcu, to jeszcze znasz chiński :)? Czy też pomaga ci translator?

          2. translator 😉 z tego typu językow znam bardzo słabo koreański ale chiński jest od niego całkiem inny

          3. Dodam ciekawostę że koreański po koreańsku jest nazywany hangul 🙂 .

          4. Rany, jacy poligloci tutaj są. Język koreański, chiński, czy japoński wydaje mi się nie do nauczenia, zwłaszcza pisownia 🙂

          5. No to jeszcze raz cię zaskoczę,bo chiński dodatkowo dzieli się na chiński mandaryński,chiński tradycyjny oraz chiński kantoński 🙂 .

          6. Jak już przy zaskoczeniach jesteśmy, to jako ciekawostkę może dodam, że w Chinach funkcjonuje aż 299 języków, z czego aż 14 urzędowych. Wszystkie wspomniane języki są żywe (używane).
            Spośród nich 275 jest rdzennych, a 24 nie są rodzime. 32 języki są na wymarciu.

          7. No to dodam jeszcze ciekawostkę że 299 języków Chin nie są same.Na drugim miejscu jest 122 języków Indii 🙂 .

  2. Słuchajcie, przyszedł mi do głowy taki koncept. Może namówilibyśmy redakcję, aby zorganizować coś w rodzaju zlotu (spotkania) fanów DinoAnimals? Tak żeby się poznać. Może blogerzy by przyjechali i poimprezowalibyśmy wspólnie, wymienili przemyśleniami? Dajcie znać, czy ktoś byłby chętny przyjechać na takie spotkanie 🙂

        1. Warto by na taki zlot zaprosić też Przemka Chmielewskiego aby pokazał swoją rekonstrukcję dinozaura i powiedział, jak coś takiego powstaje, jeżeli oczywiście miałby czas przyjechać.

          1. Wspomnę jedynie że na zlocie mógłbym pokazać moją alternatywną prehistoryczną faunę,którą mam na ten czas rozbudowaną w jednym z moich trzech zeszytów 🙂 ,powiem że powstała ona w wyniku przetrwania katastrofy przez dinozaury nieptasie oraz rozwinięcie się ich na jeszcze bardziej różnorodne formy,włączając w to udział ssaków oraz czasem niektórych pozostałych grup takich jak dinozaury ptasie 🙂 .

          2. A tak w ogóle, to fajny pomysł. Może zaprezentujesz tę alternatywną faunę też na swoim blogu.

          3. No na pewno materiał na artykuły świetny 🙂 .
            Przed kompem jestem w stanie siedzieć dość późno bo mam na to siłę,więc mam na takie rzeczy dużo czasu 🙂 .

  3. Fajne by było takie spotkanie tylko ciekawe czy by wypaliło bo nie wiadomo z jakich rejonów Polski kto jest i kiedy i gdzie miało by do takiego spotkania dojść. W ogóle to np. DinoAanimals powinno stworzyć jakiś artykuł przedstawiający osoby współtworzące te stronę nie wiem np. w formie jakiegoś wywiadu z nimi czy podobnie ten portal. Nie mówię tu o wszystkich ( bo większość blogów umarła ) ale o tych aktywnych typu : Czas tytanów czy Shanen dinozaury.

    1. Hmm, to jest dobry pomysł, aby przedstawić sylwetki tych osób nieco szerzej, może redakcja rzeczywiście by coś takiego zrobiła.
      Co do spotkania, to sądzę, że musi być więcej chętnych, aby był sens je zorganizować. Wtedy byłoby fajnie.
      Co do blogów, to pojawiły się ostatnio nowe i widziałem, że Ewelina dziś po długiej przerwie opublikowała nowy artykuł.

    2. Z tego powodu postanowiłem że jednak uproszczę zrealizowanie pomysłu 🙂 ,otóż jestem z małopolski 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button