MENU

by • 18 kwietnia 2017 • Dinozaury11 komentarzy2357

TARCHIA GIGANTEA

NICZYM FORTECA:

Jako ankylozauroid Tarchia miała szerokie, nisko osadzone ciało umieszczone na silnych nogach. Było ono chronione przez osady skóry zwane osteodermami, całość ”arsenału” dopełniał ogon zakończony kostną buławą zdolny ostudzić zapał najzacieklejszych oponentów.

Tarchia w starciu z ”mongolskim zabójcą” Tarbosaurusem bataar.

KLASYFIKACJA:
Domena: eukarionty                              Nadrząd: dinozaury
Królestwo: zwierzęta                             Rząd: dinozaury gadziomiednicze
Typ: strunowce                                      Podrząd: tyreofry
Podtyp: kręgowce                                  Infrarząd: ankylozaury
Gromada: zauropsydy                          Rodzina: ankylozaury
Podgromada: diapsydy                         Rodzaj: Tarchia
Infragromada: archozauromorfy        Gatunek: T. gigantea/kielanae/teresae

Wizualizacja przedstawiająca Tarchie Gigante.

NAZWA:
Nazwa rodzajowa Tarchia w dosłownym tłumaczeniu oznacza ” mózg ” i została zaczerpnięta z dużej objętości czaszki w porównaniu z innymi ankylozaurami, oraz fakt, że pierwsza odkrytą skamieniałością przedstawicielki tego gatunku była dobrze zachowana czaszka. Natomiast epitet gigantea odnosi się do rozmiaru Tarchii.

Tarchia została opisana w 1977 roku przez polską paleontolog Teresę Maryańską, znaną m.in. z wielu wypraw Polsko-Mongolskiej Ekspedycji Paleontologicznej na pustynię Gobi.

DATOWANIE I WYSTĘPOWANIE:
Mongolia – Nemegt Basin ( formacja Barun Goyot ) około 70 – 65,5 mln lat temu – późna kreda ( środkowy-późny kampan/ wczesny mastrycht ).

CHARAKTERYSTYKA:
Tarchia szacowana jest na 8/8,5 metra długości , masę 4/4,5 tony i ok. 3 metry wysokości. Choć amerykański paleontolog i paleoartysta, Gregory S. Paul znany z rekonstrukcji przeżyciowych dinozaurów, jak i ich szkieletów szacuje wymiary Tarchii na 4,5 metra długości i ciężar 1,5 tony, należy tu jednak podkreślić, że ów wyżej wymieniony zajmuje się hobbistycznie szacunkami określającymi wymiary dinozaurów i jest to kwestia sporna w kręgach naukowych.

PRETENDENTKA:
Szacowana na ponad 8 metrów długości, Tarchia jest jedną z największych znanych przedstawicielek dinozaurów pancernych, która może rywalizować nawet z bardziej znanym Ankylozaurem. W rzeczywistości Ankylozaur nadal znany jest tylko z częściowych szczątków. Tarchia, więc pewnego dnia może zdetronizować Ankylozaura i okazać się największą przedstawicielką rodziny ankylozaurów.

METODA ODŻYWIANIA / ADAPTACJA KLIMATYCZNA:
Tarchia posiadała szeroki dziób, co pozwalało jej na pochłanianie dużych ilości roślin. Pokarm roślinny jaki spożywała był twardy i trudny do spożycia biorąc pod uwagę, że Tarchia żyła w suchym klimacie w pobliżu miejsc pustynnych, pożywienie wymagało długiego przetwarzania. Dowodem na to są zęby, które wykazują zużycie okluzji w zasadzie oznacza to, że zęby górnej i dolnej szczęki regularnie się stykają.

Podobnie jak inne ankylozaury,  miała zęby bardziej przystosowane do krojenia ( łącznie ok. 240 patykowatych zębów długości 3 cm ), a przy każdym ruchu w górę i w dół jedzenie w ustach siekane było na mniejsze kawałki, nie tylko po to aby pomóc w połykaniu, ale tak że zwiększyć wydajność trawienia.

Tarchia wyposażona była w twardy pancerz i sieć kanałów powietrznych w pysku, które pomagały zwilżyć suche powietrze ekosystemu zanim to dotarło do płuc, to znacznie ograniczało ilość utraty wody podczas oddychania co jest istotną adaptacją w klimacie jakim zamieszkiwała.

Dodatkowo  posiadała twarde podniebienie nieznane u większości, ale pozornie powszechna u ankylozaurów, oznaczało to, że Tarchia mogła nadal bardzo efektywnie oddychać podczas przetwarzania pokarmu.

ORĘŻ:
Oprócz twardego pancerza w skład którego wchodziły kolce wyrastające z boków zwierzęcia na praktycznie całej długości ciała i czaszce tego ankylozaura należał tak że ogon zakończony kostną buławą ( mogącą dochodzić nawet do metra średnicy). Korzystając z danych opartych na tomografii komputerowej oraz skanów 3d naukowcy, uważają że impet uderzenia mógł przyjmować wartość pomiędzy 364 a 718 megapaskali ( 1 Mpa = ok. 10 kg/cm²), więc w zupełności wystarczającą siłę by miażdżyć kości.

Rekonstrukcja pojedynku Trabosaurusa bataar i Tarchii gigantei – Hwaseong City muzeum w Korei południowej (Hwaseong International Dinosaur Expedition Symposium).

Podobne artykuły

11 odpowiedzi do: "TARCHIA GIGANTEA"

 1. Rafał napisał(a):

  Ależ piękny pancerny dinozaur!

 2. Michał napisał(a):

  Ciekawe jaka była skuteczność polowań tarbozaura w na tarchię. Patrząc na jej masę i opancerzenie zapewne niewielka.

 3. Anna napisał(a):

  Taką buławą tarchia mogłaby słoniowi połamać żebra…

 4. Jarosław Janiak napisał(a):

  Maczuga jak u Herkulesa..:)..inteligentny drapieżnik o zbliżonej wadze upolowałby i Tarchię ,tylko zapewne gdyby nie miał łatwiejszego łupu…i to dawało przewagę czołgom tamtych czasów.

 5. Shahen napisał(a):

  Tarchia nie była aż tak duża. Te wymiary 7-8 m są na podstawie „Dyoplosaurus” giganteus, który był w przeszłości synonimizowany z Tarchia, ale materiał jest niediagnostyczny. Dlatego Paul podaje takie wymiary bo Tarchia miała 4,5-5 m, około materiał większego osobnika nie przypisuje się do rodzaju Tarchia.

 6. Mika napisał(a):

  Sajchania (Saichania) była też sporym ankylozaurem. Miała prawie 7 metrów długości.

 7. RR RR napisał(a):

  Ciekawy artykuł. Więcej ankylozaurów. Poprosiłbym artykuł o stegozaurach.

 8. Krzysztof Soiński napisał(a):

  Z całą pewnością w niedalekiej przyszłości pojawią się artykuły dot. ankylozaurów jak i stegozaurów – cierpliwości 🙂

 9. KZYSZTOF SOINSKI napisał(a):

  Naturalnie,że myślałem o stworzeniu artykułu na temat starcia między Tyrannosaurusem a Spinosaurusem i o ile niektóre zagadnienia do napisania takiego artykułu już bym posiadał to informacji o innych nie mam ( szczególnie mam tu na myśli materiałów dot. mózgu i współczynnik encefalizacji Spinosaurusa ). Bo o ile można znaleźć coś na temat mózgu T.rexa to z Spinosaurusem jest zupełnie odwrotnie a będąc szczerym pomimo jakiejś tam wiedzy na temat dinozaurów to nie jestem ekspertem w kwestii ich mózgów ( więc przydało by się wspomóc artykułami na ten temat ) , a by stworzyć jakiś ciekawy artykuł sadze ,że kwestie porównawcze mózgów i intelektu wcześniej wymienionych powinny się znaleźć w artykule na temat ich starcie.

  • Olaf napisał(a):

   O ile może intelekt w przypadku polowania ma znaczenie, to czy w przypadku starcia, gdzie decyduje brutalna siła, siła szczęk i pazurów ma to wielkie znaczenie? Fakt, że jesteśmy mądrzejsi od goryla niewiele nam pomoże w starciu z nim, bez jakiejkolwiek broni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pokaż, że jesteś człowiekiem a nie spam botem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin